Beskrivelse

Gruppen har udarbejdet fokuslister og vejledninger pr. fagområde. Derudover er der en generel vejledning vedr. et EU-udbud på fødevarer dvs. nogle opmærksomhedspunkter, der skulle give større kvalitetssikring ved udbud.

Nu er det så op til de enkelte indkøbere at gøre brug af materialet, hvilket vil bevirke en større ensartethed i udbudsprocessen til gavn for såvel leverandører som indkøbere.

Fokusgruppen vil fortsat bestå, og der vil løbende blive evalueret på materialet. Derfor modtager gruppen gerne kommentar/rettelser fra de indkøbere, der har brugt materialet.

Kloge Fødevarer
Kloge Fødevareindkøb er et projekt, hvis formål er at yde rådgivning og vejledning, der kan omsætte denne interesse til en praksis, hvor økologiske og lokale fødevarer udgør en større andel af de offentlige fødevareindkøb.

Gruppens arbejde er afsluttet, og der er udarbejdet fokuslister og vejledninger pr. fagområde. Derudover er der en generel vejledning vedr. et EU-udbud på fødevarer dvs. nogle opmærksomhedspunkter, der skulle give større kvalitetssikring ved udbud.

Nu er det så op til de enkelte indkøbere at gøre brug af materialet, hvilket vil bevirke en større ensartethed i udbudsprocessen til gavn for såvel leverandører som indkøbere.

Fokusgruppen vil fortsat bestå og der vil løbende blive evalueret på materialet. derfor modtager gruppen gerne kommentar/rettelser fra de indkøbere der har brugt materialet.

Bemærk! Materialerne er vejledende skabeloner / tjeklister, der skal tilpasses de enkelte udbud.

IKA fraskriver sig ethvert ansvar i forhold til evt. fejl eller ændret retspraksis, der kan få betydning for "best practise".

Firma Navn E-mail
Arla Wenja Bugge Loeschcke wenja.loeschcke@slet-dette.arlafoods.com
BC Catering Poul Bødker pob@slet-dette.cater.dk
Business College Syd Rikke M. Holm  rh@slet-dette.bcsyd.dk
Dansk Cater Martin Glintborg mg@slet-dette.cater.dk
EUC Nord Jacqueline Harder jah@slet-dette.eucnord.dk
Høje-Taastrup Kommune Pia Blak piabl@htk.dk
Frellsen kaffe Jim Davidsen jda@slet-dette.frellsen.dk
Gladsaxe Kommune Anne Christine Lønborg anchlo@slet-dette.gladsaxe.dk
Hørkram Annette Badsberg aba@slet-dette.hoka.dk
JDE Kaffe Kim Jelling Ørnbo  kimjelling.ornbo@slet-dette.jdecoffee.com
Københavns Kommune Betina Bergmann Madsen betina.bergmannmadsen@slet-dette.gmail.com
Køge Kommune Pia Johnsen pia.johnsen@slet-dette.koege.dk 
Läntmannen Mette Thomsen mette.thomsen@slet-dette.lantmannen.com
Mercantec Kristian Nørgård krin@slet-dette.mercantec.dk
Nestlé Professional Food Majken Alexander ma@slet-dette.oscar.dk
Næstved Kommune Jakob Buch jbuch@slet-dette.naestved.dk
Odense kommune Sandy Lykke Lützen sall@slet-dette.odense.dk
Odense kommune Søren Tuemand soetu@slet-dette.odense.dk
Odsherred Kommune Lonni Kristensen lonkr@slet-dette.odsherred.dk
Region Syd Ditte Nicolajsen ditte.nicolajsen@slet-dette.rsyd.dk
Rynkeby Susanne Madsen sum@slet-dette.rynkeby.dk
Scandic Food Bodil Riber Rasmussen brr@slet-dette.scandic-food.dk
SKI Hanne Laumann  hla@slet-dette.ski.dk
Tulip Lene Uhrbrand Jensen  Leuje@slet-dette.tulip.dk
Unilever Liselotte Boas liselotte.boas@slet-dette.unilever.com
Vejle kommune Mette Brandt Sørensen  mebsr@slet-dette.vejle.dk