Beskrivelse

IKA har taget initiativ til et indkøbscontrollernetværk og netværket afholder møde ca. 2 gange om året. Netværksgruppen er for controllere, som ønsker at skabe et netværk, hvor der er mulighed for at sparre og erfaringsudveksle omkring de udfordringer, controllere har i hverdagen.

Netværkets fokus vil være omkring ledelsesrapportering, datakategorisering, besparelsesopgørelse, opfølgning på compliance og målstyring. Målet med netværket er at skabe videndeling og samhørighed samt have fingeren på pulsen. Det handler også om at opnå indsigt og udsigt, der kan udvikle dig som controller. 

Kan du se værdien i at udveksle erfaringer og få inspiration fra andre controllere, der har opgaver og udfordringer som dig, og er du villig til at engagere dig? Så send en mail og kom på maillisten: IKA Sekretariatet, Loni Strandby Pedersen, loni@slet-dette.ika.dk

Du kan også tilmelde dig LinkedIn gruppen IKA offentlige Indkøbscontrollere

Formål

IKA ønsker at understøtte et controllernetværk, hvor offentlige indkøbscontrollere kan erfaringsudveksle og sparre med hinanden

Netværkets fokus vil være omkring ledelsesrapportering, datakategorisering, besparelsesopgørelse, opfølgning på compliance og målstyring.

Målgruppe

IKA-medlemmer med ansvar for controlling.

Rammerne for gruppen

Netværksgruppen er for controllere, som ønsker at skabe et netværk, hvor der er mulighed for at sparre og erfaringsudveksle omkring de udfordringer, controllere har i hverdagen.

Frekvens for møder aftales løbende internt i gruppen.

Der foreslås en dynamisk tilgang, hvor netværket bæres af interesseområder. Hvis der er nok deltager, deles netværket i et øst- og vest-netværk.

Det er netværket selv, der har ansvaret for at tilrettelægge mødernes indhold i overensstemmelse med netværkets ønsker og sekretariatet. 

Firma Navn Email
Brøndby Kommune Anne Margrethe Haff-Jensen amhaj@slet-dette.brondby.dk
Erhvervakademi Dania Dorte Kragh Jørgensen dojo@slet-dette.eadania.dk 
Favrskov Kommune Mette Rasmussen mera@slet-dette.favrskov.dk
Favrskov Kommune Niels Hemmingsen  nihe@slet-dette.favrskov.dk 
Fredensborg Kommune Katrin Snorrason kasn@slet-dette.fredensborg.dk
Fredensborg Kommune Thomas Sejer Hansen  thsh@slet-dette.fredensborg.dk 
Fredericia Kommune Mads Damgaard mads.damgaard@slet-dette.fredericia.dk 
Frederikshavn Kommune Robert Møller romo@slet-dette.frederikshavn.dk
Fællesindkøb Fyn Sune Bjørn Nancke snanc@slet-dette.fmk.dk 
Gentofte Kommune Peter Pekala ppe@slet-dette.gentofte.dk
Gladsaxe Kommune Lasse Østergaard lasost@slet-dette.gladsaxe.dk
Haderslev Kommune Heidi Bøg Nielsen heki@slet-dette.haderslev.dk
Herning Kommune Dennis Steffensen  dennis.steffensen@slet-dette.herning.dk 
Hjørring Kommune  Asbjørn H. B. Andersen asbjoern.andersen@slet-dette.hjoerring.dk 
Ikast-Brande Kommune Uffe Eis uffes@slet-dette.ikast-brande.dk 
Indkøbsfællesskabet IFIRS Maja Fuglsang  mfu@slet-dette.ifirs.dk 
Indkøbsfællesskabet IFIRS Meri Helenius mhe@slet-dette.ifirs.dk 
Indkøbsfællesskabet IFIRS Thomas Tromborg ttr@ifirs.dk
Indkøbsfællesskabet IFIRS Trine Roy trm@slet-dette.ifirs.dk
Kerteminde Kommune Claus Willemar Ehlers cwe@slet-dette.kerteminde.dk
Lyngby-Taarbæk Kommune Martin Hahn maha@slet-dette.ltk.dk
Mariagerfjord Kommune Anette Buus Nielsen aniel@slet-dette.mariagerfjord.dk
Middelfart Kommune Trine Roy trine.roy@slet-dette.middelfart.dk
Nyborg Kommune Karin Elholm Juliussen kaej@nyborg.dk
Odense Kommune Thomas Ludolph Aaby  thoac@slet-dette.odense.dk
Odense Kommune Rikke Iversen rpi@slet-dette.odense.dk
Randers Kommune Camilla Oxholm Sørensen Camilla.Oxholm.Sorensen@slet-dette.randers.dk
Randers Kommune Indra Zaboraite - Thomsen Indra.Zaboraite@slet-dette.randers.dk
Region Midtjylland Grethe Laugesen grethe.laugesen@slet-dette.stab.rm.dk
Region Nordjylland Sarah Skovgaard Nielsen sarah.nielsen@slet-dette.rn.dk
Region Nordjylland Tommy Christensen tchr@slet-dette.rn.dk
Region Nordjylland Lotte Kjærsgaard Christensen lotte.christensen@slet-dette.rn.dk 
Region Nordjylland Camilla Steen c.steen@slet-dette.rn.dk
Ringkøbing-Skjern Kommune Kell Christensen kell.christensen@slet-dette.rksk.dk
Ringkøbing-Skjern Kommune Holger Østergaard holger.ostergaard@slet-dette.rksk.dk
Ringsted Kommune Susanne Birgitte Nielsen sunib@slet-dette.ringsted.dk 
Roskilde Kommune Nicolaj Christensen nicolajc@slet-dette.roskilde.dk 
SamAqua A/S Inge Egebro Pedersen iep@slet-dette.samaqua.dk
Silkeborg Kommune Henriette Høgh Alexandersen HenrietteHogh.Alexandersen@slet-dette.silkeborg.dk
Silkeborg Kommune Inger Christine Nyholm icn@slet-dette.silkeborg.dk
Silkeborg Kommune Lonnie Langager  Lonnie.Langager@slet-dette.silkeborg.dk
Silkeborg Kommune Tina Bech Andersen

tinabech.andersen@slet-dette.silkeborg.dk

Struer Kommune Marianne Lisbjerg mli@slet-dette.struer.dk
Struer Kommune Melissa Budimovic mebu@slet-dette.struer.dk
Svendborg Kommune Lene Slettemose lene.slettemose@slet-dette.svendborg.dk
Syddansk Universitet Dorte Banke Sjøberg dobs@slet-dette.sdu.dk
Sønderborg Kommune Karen Torp katp@slet-dette.sonderborg.dk
Thisted Kommune Anni Brogaard Kammersgaard   abk@slet-dette.thisted.dk
Varde Kommune Alice Rask Vinther Nielsen alic@varde.dk 
Vejen Kommune Carina Vang Haahr cvh@slet-dette.vejenkom.dk
Vejle Kommune Michael Barny micba@slet-dette.vejle.dk
Vejle Kommune Nicolai Lehmann Nijle@slet-dette.vejle.dk
Vesthimmerland Kommune Jacob Skovsen jask@slet-dette.vesthimmerland.dk
Viborg Kommune Line Nielsen lnie@slet-dette.viborg.dk 
Aalborg Havn Logistik A/S Kathja Christina Tillebeck kct@slet-dette.aalborghavn.dk
Aalborg Kommune, Teknik og Miljø Allan Gram Larsen allan.larsen@slet-dette.aalborg.dk
Aalborg Kommune  Britt Lotzfeldt  britt.lotzfeldt@slet-dette.aalborg.dk 
Aarhus Universitet Jocelyne Bou-Zeid  jbz@slet-dette.au.dk